Úvodzdruženie txt členovia aktivity kontakt Fotogalérie

 English

Textilná miniatúra 2012 - Banalita a Noblesa

Stiahnuť (Veľkosť 2,43 MB)

Protiklad alebo prelínanie pojmov? Na túto otázku sa snažilo reagovať 118 autorov z 25 krajín, ktorí v tomto roku prihlásili do súťažnej prehliadky Banalita a noblesa spolu 208 diel.

Kým po stáročia oba pojmy delila nepriechodná hranica, noblesa sa spájala s bohatstvom a prepychom, banalita s chudobou a každodennosťou, moderná doba zrušila túto pomyselnú priepasť. Objavuje noblesu v banalite, vo všednosti. Je pre nás vždy veľkou výzvou a zodpovednosťou určiť tému a upriamiť tak pozornosť umelcov určitým smerom. Stáva sa, že pre niektorých autorov je táto téma dlhodobým tvorivým programom. Porota pod predsedníctvom profesorky Margy Persson vybrala k účasti na súťažnej výstave 63 profesionálnych umelcov a 17 študentov spolu so 110 dielami. Zatiaľ čo profesionálni umelci, ktorí prešli výberom poroty, pochádzajú z 22 krajín, vybraní študenti pochádzajú výhradne zo Slovenska a z USA.

Napriek všeobecnej globalizácii, ktorá zasiahla aj výtvarnú scénu, je možné vystopovať viaceré spoločné znaky podľa jednotlivých proveniencií.

Mnohí autori sa skutočne do témy ponorili a vyťažili z nej nové tvorivé inšpirácie. Tu treba opätovne spomenúť veľký počet zaujímavých príspevkov z Fínska a z Nórska. Tieto páce sa vyznačujú farebnou kultivovanosťou a dokonalým remeselným spracovaním. Príjemne prekvapili aj práce študentov z Bufallo University v USA, ktorí pracovali pod vedením nášho kolegu Jozefa Bajusa. S použitím rôznych „prírodnín“ veľmi jednoduchým zásahom docielili bohatstvo nových tvarov a foriem. Silný emotívny náboj vyžaruje kolekcia plstených „Bábätiek“ od Egle G. Bogdaniene z Litvy. Vtipným a veľmi lapidárnym spôsobom sa dotkla témy členka združenia TXT Silvia Čierniková prácou Špagety – rovnaké brucho. Daniel Szálai vytvoril noblesnú „Korunu“ z kovových matíc, navlečených na bambusové špajle. Ya-chu Kang z Taiwanu použila obalový materiál z minulej účasti na výstave, aby z neho vytvorila sofistikovanú kolekciu dámskych kabeliek. Rafinovanou dráždivosťou pôsobia drobné objekty Nikoly Čiripovej ako aj stredoškolskej študentky zo ŠUV v Bratislave pod vedením Ivety Mihálikovej, Zuzany Martinusovej. Anna Gregušová, taktiež študentka ŠUV, zaujala porotu kolekciou „Molitan ozdobou“. Hannele Ollakka a Nina Nissonen z Fínska a aj Blanka Šperková sa vyjadrili k téme prostredníctvom noblesne banálnych topánok. Ulla Pohjola z Fínska a Velga Lukaza z Lotyšska použili na vyjadrenie témy tradičnú ručnú, majstrovsky zvládnutú, výšivku.

Umelkyne, ktoré získali ocenenie na minuloročnej 13. výstave textilnej miniatúry Rub a líce, Brigitte Amarger z Francúzska a Ludwika Zytkiewicz z Poľska a v študentskej kategórii Melanie Greussing z Rakúska sa predstavia počas aktuálnej výstavy samostatnou kolekciou - výberom zo svojej tvorby.

Silvia Fedorová

Zoznam katalógov…